267.Blog

Aşağıda Örnektekine Benzer Şantaj Emaili Aldıysanız
To: adiniz@alanadi.com
Subject: adiniz@alanadi.com hacklendi! Parolanızı hemen değiştirin!
Seni selamlıyorum!
Senin için kötü haberlerim var.
16/01/2020 - O gün işletim sisteminizi hackledim.
Twitter ekibinin geliştirip daha sonra herkesin kullanımına açtığı CSS kütüphanesi Bootstrap 4.0 sürümüne kavuştu. Bootstrap Nedir? Bootstrap mobile-first (Önce Mobil) sloganı ile üretilmiş olan bir front-end(ön yüz tasarım) framework'üdür. Böyle söylendiğinde pek anlamlı gelmese de aslında web site tasarımcılarının işini epey kolaylaştırmaktadır. İçeriğinde popüler javascript kütüphanlerinden jquery ve popper gibi iki büyük kütüphane bulunur. Ayrıca CSS de framework paketinin içinde bulunmaktadır.
Bugün kullandığımız teknoloji bir ay sonra demode sayılıyor. Gün geçtikçe yeni yazılım dilleri, markup (betik) dilleri, frameworkler ve işlerimizi kolaylaştıran birçok yazılım projelerimizi daha verimli hale getiriyor. SASS ve SCSS bunlardan bir tanesi. Sass 2006 yılında Hampton Catlin tarafından, CSS ve CSS3’ü Ruby diline benzer bir yapıyla geliştirmek fikri ile ortaya çıkan bir Ruby Gem’dir.
267 olarak dünya çapında çalışmalar sergilediğimiz bu günlerde, departmanlarımızda küresel anlamda kabul görmüş standartlar oluşturmak gereklilik haline gelmiştir. CSS (Cascading Style Sheets), Javascript yani front-end (ön yazılım, kodlama) çalışma politikamız ve standartlarımız bu yazımızda liste olarak belirtilmiştir.
Arama motoru optimizasyonu, amacı web sitelerinin, arama motorlarının kriterlerine uygun hale getirilerek hedeflenen aramalarda yükseltilmesidir. İngilizcede ve Türkçede kısaca SEO (Search Engine Optimization) olarak ifade edilmektedir. Bununla birlikte arama motorları, arama sonuçlarını listelerken algoritmik bir yapı kullanmaktadır. Bu nedenle web geliştiricileri; yazmış oldukları sayfaları bu ayrıntıya dikkat ederek oluştururlar. İnternetin ekonomik anlamdaki gücünün artması neticesinde hızla yaygınlaşmaya başlamıştır.
Firmanız hakkında yararlı bilgileri paylaşabileceğiniz, ürün ve hizmet gruplarını sergileyebileceğiniz, etkili bir iletişim yolu olarak kullanabileceğiniz bir ortamı web sitesi sayesinde sağlayabilirsiniz. Üstelik bu bilgilerin ticari hayatınız boyunca değişiklikler gösterebileceğini ya da yeni ürünler ve hizmetler sunabileceğinizi düşünürsek güncelleme imkanına sahip olan bir web sitesi en doğru tercih olacaktır.
Mobil uyumluluk her site için oldukça önemli olan konuların başında gelir. Teknoloji sürekli olarak bir gelişme halinde dolayısıyla bizler bu gelişimin seslerine her zaman ayak uydurulmasından yanayız. Bu sebeble akıllı telefonlar ve tabletler gibi cihazlardan web sitenize erişimde kesinlikle uyum şarttır. İçeriklerinizin ve görsellerinizin rahatlıkla görüntülenebilmesi ve kullanılabilmesi için mobil uyumluluk gerekli bir yöntemdir.
E-Ticaret internet ortamında insanların belirli sistemler üzerinde gerçek ya da sanal ürünleri para karşılığında satın alması işlemidir. Elektronik Ticaret veya "E-Ticaret" anlam olarak genellikle internet üzerinde mal ve/veya hizmet satın alma hareketi olarak tanımlanmaktadır. Özellikle günümüzün sıcak konusu olarak her web sitesi üzerinde sanal mağazalar veya sanal alışveriş merkezleri görmek mümkündür. E-ticaret, ürün ve hizmet satın alma/satma faaliyetinin bilgisayar ağları kanalıyla gerçekleştirilmesinin yanı sıra; sunulan ürün için talep yaratmak (pazarlama), müşteri desteği vermek (satışın bütün evrelerinde), ticari kurumlar ile müşterileri arasındaki ticari ve lojistik iletişimi yine küresel bilgisayar ağları kanalıyla sağlamaktır. Bunun yanında firmanın yönetimini kolaylaştırıcı sistemlerdir.
Her geçen gün daha da ilerleyen internet teknolojisinin en büyük gerekliliklerinden birisi de web siteleridir. Bu nedenle, siz de kendinize veya firmanıza bir web sitesi yaptırmaya karar verdiniz. Fakat işe nereden başlayacağınızı bilmiyorsunuz ve kafanızda bir çok soru işareti var. Şimdi sırasıyla yapılacak işleri genel hatlarıyla anlatıp, bu soru işaretlerini ortadan kaldıralım.
Bu sayfada adım adım resimlerle Microsoft Outlook programı üzerinde POP3 e-mail hesabınızı nasıl kuracağınız anlatılmıştır. Resimlerde görünen e-mail adresleri ve sunucu adresleri tamamen örnek teşkil etmesi için koyulmuştur. Bu nedenle bu kutulara resimde gösterilen bilgileri girmeyiniz. Aşağıdaki adımları sırası ile uygulayarak belirtilen kutulara kendi e-mail hesap bilgilerinizin girişini yaparak kurulum yapabilirsiniz.