267.Bootstrap 4 Yayınlandı!

Bootstrap 4 Yayınlandı!
Twitter ekibinin geliştirip daha sonra herkesin kullanımına açtığı CSS kütüphanesi Bootstrap 4.0 sürümüne kavuştu.
 
Bootstrap Nedir?
 
Bootstrap mobile-first (Önce Mobil) sloganı ile üretilmiş olan bir front-end(ön yüz tasarım) framework'üdür. Böyle söylendiğinde pek anlamlı gelmese de aslında web site tasarımcılarının işini epey kolaylaştırmaktadır. İçeriğinde popüler javascript kütüphanlerinden jquery ve popper gibi iki büyük kütüphane bulunur. Ayrıca CSS de framework paketinin içinde bulunmaktadır. Günümüzde neredeyse yeni nesil bütün web sayfaları tasarımlarında bu framework'ten faydalanıyor, bu kadar popüler olmasının sebebi ise sloganında da belirtildiği gibi Mobile-first(Önce Mobil) özelliğidir.
 
Çözünürlük sorunu yani ekran çözünürlüğü değiştikçe sayfadaki yerleşimin bozulması, çok uzun bir zaman tasarımcıların en büyük problemi oldu. Özellikle mobil cihazların kullanılması ile beraber aynı site için en az 2 tasarım yapmak zorunda kalındı.
 
Bir diğer önemli problem ise tarayıcı(mozilla firefox, google chrome, opera, safari vs.) problemleridir. Web sayfasının görünümünün tarayıcıdan tarayıca farklı olması bir tasarım sorunu oluşturmakta ve zaman, iş gücü kaybına sebep olmaktadır. 
 
İşte bootstrap bu 2 büyük probleme çözüm olarak ortaya çıktı. Tasarımcılarını iş yükünü ciddi anlamda hafifleterek kısa zamanda nerdeyse tüm tasarımcılar tarafından kullanılmaya başlandı.
 
Tüm bu sebeplerden dolayı 267 İnternet Teknolojileri olarak en güncel teknolojileri takip etmek için bugünden itibaren Bootstrap 4.0 kütüphanesini kullanmaya başladık.